دانلود مقاله ترجمه شده isi

این ترجمه مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

چکیده

این مقاله یک بازنگری و مرور جامع از پیشرفت های اخیر و مطالعات پژوهشی قبلی درباره ذخیره انرژی حرارتی سرد با استفاده از مواد تغییر فاز (PCM) را ارائه می‌دهد. چنین PCM های تجاری در دسترسی با داشتن پتانسیل استفاده شدن به عنوان موادی برای ذخیره سازی انرژی سرد همراه با نقطه ذوب و حرارت نهان همجوشی آنها رده بندی و فهرست شده‌اند. همچنین روشهایی برای ارتقاء ویژگیهای حرارتی – فیزیکی PCM نظیر بهبود انتقال حرارت، محصورسازی، ورود نانوساختارها و ثبات شکل مورد بررسی قرار گرفتند. تأثیر پایداری در رابطه با خوردگی مصالح ساختمانی نیز گزارش شده‌اند. سرانجام، کاربردهای مختلفی که در آنها PCM می‌تواند برای ذخیره انرژی سرد بکار گرفته شود نظیر خنک سازی رایگان ساختمان، تهویه هوای مطبوع، کامیون های یخچال دار و بسته بندی سرد مورد بحث قرار می‌گیرند.

۱٫    مقدمه

خنک سازی یکی از فرآیندهای مهمی است که انرژی زیادی مصرف می‌کند. ذخیره انرژی حرارتی سرد فرآیندی است که در بر گیرنده‌ی افزودن انرژی حرارتی سرد به یک رسانه و استخراج آن در زمان نیاز می‌باشد. در طول این فرآیند شارژ کردن، انرژی حرارتی سرد در دسترس می‌تواند در رسانه ذخیره سازی انباشته شود. در طول فرآیند تخلیه، انرژی حرارتی سرد ذخیره شده بازیابی شده و برای استفاده نهایی عرضه می‌گردد. انرژی حرارتی سرد می‌تواند با تغییر در انرژی داخلی یا تبدیل فاز رسانه ذخیره سازی ذخیره شود. این یک فناوری صرفه جویی در انرژی است که بار اوج برق را با ذخیره سرما در طول ساعات خارج از اوج (He and Setterwall, 2002; Qureshi et al., 2011) و همچنین برای ذخیره سازی فصلی (Regin et al., 2008) کاهش می‌دهد. روشهای رایجی که برای ذخیره انرژی حرارتی استفاده می‌شوند عبارتند از (۱) ذخیره سازی محسوس؛ (۲) ذخیره سازی نهان؛ و (۳) ذخیره سازی حرارتی شیمیایی.

در ذخیره سازی انرژی حرارتی سرد، روشهای ذخیره سازی محسوس و نهان به طور گسترده‌ای استفاده می‌شوند. ظرفیت ذخیره انرژی سیستم ذخیره حرارت محسوس مبتنی بر ظرفیت گرمایی ویژه و اختلاف دما است. هیچ گونه تغییر فازی در طول ذخیره و بازیابی انرژی وجود ندارد. معادله (۱) میزان انرژی ذخیره شده در یک سیستم ذخیره سازی محسوس را می‌دهد.

ذخیره سازی انرژی حرارتی نهان به دلیل چگالی ذخیره انرژی بالای خود جلب بیشتری را به سمت خود جلب می‌کند (Mehling and Cabeza, 2008)، این چگالی ۵-۱۴ مرتبه بیشتر از ذخیره سازی می‌باشد (Sharma et al., 2009). در این تکنیک، یک تغییر فاز در طول ذخیره و بازیابی انرژی روی می‌دهد. میزان انرژی ذخیره شده مبتنی بر گرمای نهان همجوشی مواد است. همچنین PCM به منظور افزایش ظرفیت ذخیره انرژی یک سیستم استفاده می‌شود (Farid et al., 2004). معادله (۲) میزان انرژی ذخیره شده در یک سیستم ذخیره گرمای نهان را می‌دهد.

سیستم ذخیره انرژی حرارتی شیمیایی به انرژی جذب شده و آزاد شده در طول یک واکنش شیمیایی از طریق شکستن و ترمیم پیوندهای مولکولی بستگی دارد. واکنش شیمیایی باید کاملاً برگشت پذیر باشد. میزان انرژی ذخیره شده به حجم مواد واکنش دهنده بستگی دارد. معادله (۳) میزان انرژی ذخیره شده در یک سیستم ذخیره انرژی حرارتی شیمیایی را می‌دهد.

این ترجمه مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درباره احسان رضایی

سفارش ترجمه آنلاین خدمات ترجمه مقاله isi به صورت فوری کاهش هزینه و زمان در سفارش ترجمه آنلاین

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *