این ترجمه مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

چکیده

برنامه ریزی سیستم های اطلاعات استراتژیک (SISP) یکی از مهمترین مسائل مدیریتی می‌باشد. استفاده از فناوری اطلاعات همراه با برنامه ریزی صحیح موفقیت کسب و کار درون سازمان را افزایش خواهد داد. SISP به عنوان بهترین مکانیزمی در نظر گرفته می‌شود که به سازمان کمک می‌کند تا از هماهنگ بودن فعالیتهای IT با بقیه‌ی فعالیتهای سازمانی مطمئن شود.

این مقاله بر روی چنین عواملی که به سازمان ها برای موفقیت در برنامه ریزی سیستم های اطلاعات استراتژیک کمک می‌کند تمرکز خواهد نمود. بسیاری از سازمانها روش های SISP را در برنامه ریزی های خود اِعمال نموده اند اما در دستیابی به حداکثر منافع آن موفق نبوده‌اند. این مقاله به برخی از دلایل شکست و عوامل موفقیت حیاتی همراه با انتخاب بهترین مدل برای برنامه ریزی سیستم های اطلاعات استراتژیک پرداخته است.

۱٫    مقدمه

از دهه ۱۹۸۰، برنامه ریزی سیستم های اطلاعات استراتژیک (SISP) به دلیل نقش آن در سازمانها به رسمیت شناخته شده است و در سال های اخیر تبدیل به موضوعی بسیار چالشی برای دانشمندان و پژوهشگران گردیده است. SISP برای کمک به سازمانها به منظور موفق شدن در بازاهای جهانی بسیار رقابتی امروزه ضروری است. مطالعات متعددی در مورد برنامه ریزی سیستم های اطلاعات استراتژیک (SISP) انجام شده است تا پیاده سازی و اثربخشی آن راحت تر و سودآورتر باشد.

اندازه گیری اثربخشی موفقیت سیستم برنامه ریزی یک چالش نظری در میان بسیاری از حوزه های تحقیقات سازمانی می‌باشد. مطالعات بسیاری برای هدایت سازمانها در استفاده از SISP انجام شده است، اما بعد از دو دهه همچنان این چالش وجود دارد. اولین محققان SISP اقدامات تک بُعدی را برای موفقیت آن بکار گرفتند. اخیراً اقداماتی چند بُعدی و چند آیتمی برای موفقیت SISP پیشنهاد شده است. روش استفاده‌ی رویکرد SISP، اهداف SISP سازمانها و ابعاد کلیدی زمینه‌ی SISP همگی در کنار یکدیگر در موفقیت SISP مؤثر هستند. عوامل موفقیت حیاتی به منظور رسیدن به بهترین نتایج باید به طور مؤثری اِعمال شوند. دستیابی به اهداف فرآیند SISP سازمان را در رسیدن به رقابت پذیری هدایت خواهد کرد.

برنامه ریزی استراتژیک

یک سازمان موفق باید یک برنامه ریزی استراتژیک سازمان یافته‌ی خوب (استراتژی کسب و کار) داشته باشد که برنامه ریزی سیستمهای اطلاعات استراتژیک را هدایت نماید. برنامه ریزی سیستم های اطلاعاتی به صورت استراتژیک همراستا را برنامه ریزی کسب و کار به سازمان در رسیدن به مزیت رقابتی‌ای که به دنبالش است یاری خواهد کرد.

این مقاله سیستم اطلاعات استراتژیک را پوشش خواهد داد و بر روی عوامل موفقیت حیاتی پیاده سازی برنامه ریزی سیستم اطلاعات استراتژیک تمرکز خواهد نمود. در ادامه این مقاله بهترین مدل در برنامه ریزی سیستم اطلاعات استراتژیک را پیشنهاد می‌کند.

 

این ترجمه مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

شاید این مقاله هم به دردتان بخورد  هوش تجاری - شناسایی عوامل مؤثر در استراتژی و ساخت موفق سیستم
درباره احسان رضایی

سفارش ترجمه آنلاین خدمات ترجمه مقاله isi به صورت فوری کاهش هزینه و زمان در سفارش ترجمه آنلاین

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *