مدیریت دانش

این ترجمه مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

این مقاله یک چارچوب تصمیم‌گیری گروهی برای ارزیابی و انتخاب یک ابزار مدیریت دانش مناسب بر اساس روش TOPSIS فازی نوع-۲ فاصله‌ای پیشنهاد کرده است.

 

 

چکیده
سیستم‌های مدیریت دانش (KM) می‌توانند طیف گسترده‌ای از مزایا و بهبود بهره‌وری را برای کسب و کارها فراهم نمایند. افزایش رقابت شرکت‌ها را مجبور کرده است تا به دنبال روش‌های جدید برای ساده و مؤثر کردن فرآیندها خود و مدیریت بهتر دانش و اطلاعات خود باشند، که این امر منجر به افزایش تقاضا برای راه‌حل‌های KM شده است.

با در نظر گرفتن نیازهای مختلف سازمان‌ها و ویژگی‌های متنوع جایگزین‌های موجود KM، انتخاب مناسب‌ترین ابزار KM یک تصمیم مهم برای کسب و کارها است. سهم این مقاله در ادبیات تحقیق KM یک چارچوب ارزیابی KM برای تصمیم گیرندگان است تا محصولات در دسترس KM از فروشندگان مختلف را با استفاده از تکنیک فاصله‌ای TOPSIS نوع-۲ مقایسه کنند.

این روش دارای انعطاف‌پذیری بیشتری در اداره‌ی عدم قطعیت‌ها در مقایسه با مجموعه‌های فازی نوع -۱ بوده و تصمیم گیرندگان را قادر می‌سازد تا به طور مؤثری مناسب‌ترین ابزارهای KM را تجزیه و تحلیل، مقایسه و انتخاب کنند. این چارچوب همچنین در یک مطالعه‌ی موردی به منظور نمایش پتانسیل آن در کسب و کارها استفاده شده است.

۱٫    مقدمه
مدیریت دانش (KM) موفق می‌تواند کسب و کارها را در به دست آوردن مزیت رقابتی پایدار برای کسب و کارها حمایت کند. این امر علاقه‌ی مدیران صنعتی و دانشگاهیان را به خود جلب نموده است. ابزارهای KM سیستم‌هایی مبتنی بر فناوری اطلاعات (IT) هستند که فرآیندهایی را که هدف آنها ایجاد، ذخیره، بازیابی، انتقال و اِعمال دانش است را پشتیبانی و ارتقاء می‌دهند.

این ابزارها نه تنها کسب و کارها را قادر می‌سازند تا دانش را به دپارتمان‌های خود منتقل کنند، بلکه همچنین همانند یک سیستم اطلاعات سازمانی، بسیاری از فرآیندهای دانش را برای حل مسائل و مشکلات کسب و کار ادغام می‌کنند. علاوه بر آن، ابزارهای KM فرآیندهای دانش را در تصمیم‌گیری ترویج و تسهیل نموده و می‌توانند به عنوان فعال کننده‌هایی در مدیریت زنجیره‌ی دانش برای اتصال یک شرکت با مشتریان و تأمین کنندگان خود استفاده شوند.

شاید این مقاله هم به دردتان بخورد  مقاله مرروی سیستماتیک درباره‌ی مدیریت دانش زنجیره‌ی تأمین

نرم‌افزارهای KM گوناگونی وجود دارند که دارای کارکردهای خاصی می‌باشند که برای نیازهای سازمانی مختلف مناسب هستند، و نیازمند این هستند که شرکت‌ها در انتخاب مناسب‌ترین راه‌حل نرم‌افزاری از میان بسیاری از راه‌حل‌های موجود در بازار به یک تصمیم برسند. با در نظر گرفتن حجم قابل توجهی از سرمایه‌گذاری مالی و همچنین در نظر گرفتن ریسک‌ها و منافع بالقوه، انتخاب یک ابزار KM مناسب نمایانگر یک تصمیم مهم برای شرکت‌های بزرگ است.

از سوی دیگر، جایگزین‌های بسیاری برای سیستم KM وجود دارند و هر جایگزین می‌تواند بر روی سهامداران مختلفی درون شرکت تأثیر بگذارد. با در نظر گرفتن پیچیدگی کلی فعالیت‌های کسب و کار و محدودیت‌های منابع، یافتن مناسب‌ترین ابزار KM یک کار دشوار و وقت‌گیر است. به خاطر این چالش‌ها، انتخاب یک KM مناسب یک مسئله‌ی تصمیم‌گیری که هنوز کاملاً تعریف نشده است.

هنگام انتخاب مناسب‌ترین نرم‌افزار KM، معیارهای زیادی وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند و با تصمیم‌گیران (DMs) مختلفی باید مشورت گردد. این امر به پیچیدگی فرآیند راه‌حل افزوده و یک رویکرد منطقی و سیستماتیک ارزیابی بحرانی جایگزین‌های در دسترس ابزار KM و شناسایی مناسب‌ترین جایگزین را ضروری می‌سازد. هدف ما تنها انتخاب بهترین ابزار از میان جایگزین‌های بسیار نیست، بلکه کاهش زمان و تلاش استفاده شده برای اتخاذ تصمیم و ایجاد اجماع در میان DM ها نیز می‌باشد. این مقاله با پرداختن به این شکاف تحقیقاتی یک چارچوب ارزیابی ارائه می‌دهد که می‌تواند روشی را برای ارزیابی کارآمد جایگزین‌های موجود ابزار KM فراهم نماید.

عوامل بسیار متفاوتی وجود دارند که می‌توانند در هنگام انتخاب یک ابزار از میان بسیاری از جایگزین‌های مختلف مورد پرسش قرار بگیرند. بنابراین، یک رویکرد تحلیل و راه‌حل چند معیاری برای این مسئله‌ی ارزیابی ابزار KM می‌تواند دنبال شود. روش‌های تصمیم‌گیری چند معیاری (MCDM) مفید بسیاری وجود دارند که در دسترس تصمیم‌گیران هستند، که هر یک دارای مزایا و معایبی می‌باشد. این مقاله از یک چارچوب تصمیم استفاده می‌کند که از روش فاصله‌ی TOPSIS فازی نوع-۲ بهره می‌گیرد. همانطور که نظرات کارشناسان مؤلفه‌ای مهم و یکپارچه از این فرآیند را تشکیل می‌دهند، داده‌های فازی نیاز به ارزیابی خواهند داشت.

شاید این مقاله هم به دردتان بخورد  مقاله اثرات واسطه‌ای شیوه‌های منابع انسانی استراتژیک بر روی مدیریت دانش و عملکرد شرکت

به منظور مواجه شدن با عدم قطعیت در انتخاب جایگزین و برای غلبه بر محدودیت‌های ابهام روش‌های MCDM، نویسندگان مختلفی از مجموعه‌های فازی بهره گرفته‌اند. مجموعه‌های فازی متداول (نوع-۱) تا حدودی می‌توانند عدم قطعیت‌های کلمات زبانی را پوشش دهند. با این حال، مجموعه‌های فازی فاصله‌ای نوع-۲ برای به دست آوردن درجه‌ی بیشتری از آزادی برای اداره‌ی ابهام اجتناب ناپذیر و عدم قطعیت شرایط دنیای واقعی ارجح هستند.

در طول این مطالعه، تمرکز بر روی تحلیل ابزارهای KM با استفاده از یک چارچوب فازی است. این مطالعه با ادبیات تحقیق ابزارهای KM فرق می‌کند زیرا از یک تکنیک MCDM با مجموعه‌های فازی فاصله‌ی نوع-۲ استفاده می‌کند. بنابراین، این تحلیل می‌تواند عدم قطعیت را بهتر اداره نماید و تصمیم فازی را در مورد KM احاطه کند. حتی اگر ابزارهای مدیریتی مشابه با مجموعه‌های فازی نوع – ۱ مطالعه شوند، هیچ مطالعه‌ای درباره‌ی انتخاب ابزارهای KM به وسیله‌ی اِعمال مجموعه‌های فازی نوع-۲ فاصله‌ای وجود ندارد. به منظور برجسته کردن نیرومندی این چارچوب، مسئله‌ی انتخاب با مجموعه‌های فازی نوع-۱ و رویکرد خشک نیز حل شده است.

انگیزه‌ی تجزیه و تحلیل ما به وسیله‌ی مرور ادبیات تحقیق هدایت شده است که در آن مسئله‌ی انتخاب ابزارهای KM نمایانگر عدم قطعیت بالا و دسترس‌پذیری حیاتی است. علاوه بر این، تجزیه و تحلیل ما نشان دهنده‌ی یک مشارکت کمّی در مسئله‌ی KM با است که این کار با نشان دادن نحوه‌ی رویارویی این مسئله با با عدم قطعیت بالا در انتخاب محیط نرم‌افزاری مناسب انجام می‌شود.

ساختار این مقاله به ترتیب زیر می‌باشد؛ بخش ۲ چارچوب ارزیابی پیشنهادی را معرفی نموده و بلافاصله بعد از آن در بخش ۳ عملیات جبری مجموعه‌های فازی نوع-۲ فاصله‌ای و رتبه‌بندی آنها داده شده است. بخش ۴ مراحل محاسباتی روش پیشنهادی را با استفاده از روشی به نام TOPSIS فازی نوع-۲ فاصله‌ای ارائه می‌دهد. به دنبال آن، بخش ۵ این چارچوب را بر روی یک مورد انتخاب ابزار KM برای یک شرکت خصوصی در ترکیه اِعمال می‌کند. به عنوان بخش نهایی، بخش ۶ در مورد نتایج بحث نموده و نکات پایانی را ارائه می‌دهد.

شاید این مقاله هم به دردتان بخورد  مقاله مرروی سیستماتیک درباره‌ی مدیریت دانش زنجیره‌ی تأمین

Evaluation of Knowledge Management Tools by Using An Interval Type-2 Fuzzy TOPSIS Method

Abstract
Knowledge management (KM) systems can provide businesses a wide range of advantages and efficiency improvements. Increasing competition forces companies to seek new ways to streamline their processes and manage their information and knowledge better, leading to increased demand for KM solutions. Considering various needs of organizations and diverse features of available KM alternatives, choosing the most suitable KM tool is an important decision for businesses.

The contribution of this paper to the KM literature is a KM evaluation framework for decision makers to compare available KM products of different vendors by first identifying relevant evaluation criteria and then proposing a group decision making framework using the Interval Type-2 TOPSIS technique.

This method has more flexibility in handling uncertainties compared to the Type-1 fuzzy sets and enables decision makers to effectively analyze, compare and select the most appropriate KM tools. The framework is also used in a case study for the sake of demonstrating its potential in businesses.

 

این ترجمه مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درباره احسان رضایی

سفارش ترجمه آنلاین خدمات ترجمه مقاله isi به صورت فوری کاهش هزینه و زمان در سفارش ترجمه آنلاین

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *